Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја со истрели кон Јужна Кореја


Од министерството за надворешни работи на Јужна Кореја соопштуваат дека Северна Кореја пукала од артилериско оружје во водите во близина на нејзиниот западен брег. Истрелите доаѓаат во време на тензи меѓу двете Кореи, откако беше потопен јужнокорејски брод за кој Сеул го обвинува Пјонгјанг, и по воените вежби најпрвин на Јужна Кореја и САД, а сега и самостојните на Јужна Кореја. Вчера Северна Кореја зароби и еден јужнокорејски рибарски брод . Во меѓувреме Соединетите држави соопштија дека Северна Кореја се согласила на преговори со Јужна Кореја на ниво на полковници.

XS
SM
MD
LG