Достапни линкови

logo-print

Израелскиот Премиер сведочеше за нападот врз хуманитарната флота


Израелскиот Премиер Бенјамин Нетанјаху денеска сведочеше пред израелската Комисија која го испитува нападот врз хуманитарната флотила во кој на 31 Мај загинаа 9 турски активисти. Според Нетанјаху, израелските војници немале избор освен да отворат оган, бидејќи мислеле дека животот им е во опасност. Израелската акција била според меѓународното прави и според Нетанјаху, Израел се обидел да ја убеди Турција да ја запре флотата пред таа да исплови. Овој напад предизвика дипломатска криза меѓу Израел и Турција.
XS
SM
MD
LG