Достапни линкови

logo-print

Комеморација за жртвите од Нагасаки


Денеска жителите на јапонскиот град Нагасаки им оддадоа почит на жртвите од атомското бомбардирање во 1945 година. Кон крајот на Втората светска војна, Соединетите американски држави фрлија атомска бомба во Нагасаки, откако три дена пртетходно го бомбардираа градот Хирошима, прво атомско бомбардирање во човековата историја. Околу 80.000 лица загинаа во нападот пред 65 години.
XS
SM
MD
LG