Достапни линкови

logo-print

Поради чадот од Москва се повлекуваат дипломатите


Поради густиот чад од шумските пожари кој ја обви Москва, повеќе земји од своите консулати во главниот град ги повлекоа своите работници. Меѓу земјите кои си ги повлекоа дипломатите се Австрија, Полска и Канада а Германија привремено го затвори својот конзулат. Интензивните пожари се последница на екстремно високите температури кои се движат и над 40 целзиусови степени. САД и Велика Британија ги предупредија своите граѓани на ризикот од патување во Москва а Франција и Бугарија ги повикаа своите жители да се воздржат од патување во Москава и Русија воопшто
XS
SM
MD
LG