Достапни линкови

logo-print

Во нападите во Басра 43 загинати


Властите во ирачкиот град Басра соопштиле денеска дека билансот на жртви од синоќешните напади во тој град се искачи на 43 загинати. Во нападите се повредени и над 100 луѓе. Двете експлозии една по друга се случиле во трговскиот центар Ал Ашар во Басра. И понатаму не се познати причините за експозијата. Неофицијални извори соопштуваат дека првата експлозија била од подметната бомба а втората од автомобил бомба, но шефот на полицијата изјавил дека екплозиите се последица на дефект на генератот за струја.
XS
SM
MD
LG