Достапни линкови

logo-print

Пакистан бара меѓународна помош за справување со поплавите


Премиерот на Пакистан Јусуф раза Гилани изјави дека поплавите во земјата предизвикале колосални штети и повика меѓународната заедница да помогне. Повикот на Премиерот следува по објавата на Канцеларијата за управување со кризи, дека над 12 милиони луѓе се погодени од поплавите. Гилани изјави дека ова се најлошите поплави во последните 63 години. Премиерот повика меѓународната заедница да помогне за да се ублажат последиците од катастрофата. Тој се забалгодарил за веќе доставената помош . Во поплавите загина најмалку 1600 луѓе, стотици илјади се раселени, многу домови се уништени, а уништено е и обработливо земјиште .Официјални лица предупредија дека обилните дождови кои и понатаму врнат може да ја интензивираат кризата и да ги закомплицираат напорите да се достави храна, лекови и засолништа за жртвите.
XS
SM
MD
LG