Достапни линкови

logo-print

Американски претставник на годишнината од Хирошима


Соединетите Американски Држави за прв пат ќе имаат свој претставник на церемонијата за одбележувањето на годишнината од бомбардирањето на јапонскиот град Хирошима за време на Втората Светска Војна. Американскиот амбасадор во Токио, Џон Рос ќе присустува на денешната церемонија како знак дека американскиот претседател Барак Обама ја поддржува идејата за свет без нуклеарно оружје. Околу 140 00 луѓе умреа по експлозијата во Хирошима.
XS
SM
MD
LG