Достапни линкови

logo-print

Обвинети 14 Американци дека ја помагале Ал Шабаб


Американкиот оддел за правда издал потерница за 14 американски државјани кои се осомничени дека ги помагале бунтовниците на сомалиската група Ал Шабаб, кои се огранок на Ал Каеда. Американскиот јавен обвинител Ерик Холдер изјавил дека двајца од нив се веќе уапсени. Луѓето се обвинети дека парично и матријално ја помагале сомалиската организација. Холред рекол дека американските државјани се од Минесота, Алабама, и Kaлифорнија. Ал Шабаб е исламистичка екстремистичка група која го контролира поголемиот дел од централниот и западниот дел на Сомалија. Тие ја презедоа одговорноста за нападите во главниот град на Уганда на 11 јули во кои загинаа 76 луѓе кои го следеа финалето на Светското првенство во фудбал.
XS
SM
MD
LG