Достапни линкови

logo-print

Иран сака да се формира азиска воена Алијанса


Претседателот на Иран Махмуд Ахмадинеџад им рекол на претседателите на Авганистан и на Таџикистан дека би можеле да формираат Алијанса во Азија која ќе биде противтежа на НАТО, за да може да се повлечат странските војници од Азија. Ахмадинеџад рекол дека трите земји треба да ја зајакнат економската и безбедносната соработка. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи и таџикистанскиот Имомали Ракхом се согласиле да се зголеми соработката во полето на економијата, трговијата и транспортот.
XS
SM
MD
LG