Достапни линкови

logo-print

Русија привремено го забрани извозот на пченица


Рускиот премиер Владимир Путин изјави дека предложил привремена забрана за извоз на жито поради слабите приноси оваа година. Овој потег следува откако земјата се соочува со рекордни температури и суша која ги уништи житните култури. Организацијата за храна и земјоделие на ОН исто така соопшти дека годинава имало намалени приноси на жито насекаде во светот поради лошите климатски услови.
XS
SM
MD
LG