Достапни линкови

logo-print

Отунбаева призна дека имало насилства врз узбекистанци


Претседателката на Киргистан Роза Отунбаева призна дека безбедносните сили ги прекршиле правата узбекистанското малцинство во јунските етнички судири. Ваквото признание на Отунбаева доаѓа по тврдењата на организации за човекови права и на Обединетите Нации дека киргистанските безбедносни сили дејствувале против узбекистанците.
XS
SM
MD
LG