Достапни линкови

logo-print

Милијардерите во САД ќе подарат дел од богаството


Повеќе од 30 американски милијардери ветија денеска дека ќе дадат половина од своето богаство во добротворни цели како дел од кампањата на инвеститорот Барен Буфет и на основачот на Мајкрософт Бил Гејтс. Меѓу оние кои ветиле дека ќе дадат дел од своето богаство се и градоначалник на Њујорк Мајкл Блумберг, ко-основачот на Оракл Лари Елисон, енергетскиот тајкун Бун Пичкенс медиумски магнат Тед Тарнер, Дејвид Рокфелер и инвеститорот Роналд Прелелман. Гејтс и Бафет започнаа кампања да ги убедат стотиците американски милијардери да дадат дел од своето богаство за време на нивниот живот или по нивната смрт во добротворни цели.
XS
SM
MD
LG