Достапни линкови

logo-print

Адвокат од Иран бара азил во Турција


Од Агенцијата за бегалци на ОН соопштуваат дека адвокатот на иранката осудена на смрт заради прељуба се наоѓа во Турција и бара азил. Иранската полицја се обидела да го пронајде адвокатот и да го уапси но не го нашле. Од ОН соопштуваат дека адвокатот е во притвор во Турција и дека побарал азил. Адвокатот е познат активист за човекови права, тој ја бранеше и иранката која е осудена на смрт со каменување заради прељуба. Иран времено го стопираше извршувањето на казната поради меѓународни притисоци, но не се откажува од намерата да се изврши пресудата.
XS
SM
MD
LG