Достапни линкови

logo-print

Пакистанскиот претседател Зардари во посета на Лондон


Пакистанскиот претседател Асиф Али Зардари денеска престојува во посета на Лондон за да ги расчисти недоразбирањата меѓу двете земји по изјавата на британскиот премиер Дејвид Камерон дека Пакистан е извозник на тероризам во регионот. Зардари во Лондон ќе остане пет дена и ќе се обиде на Камерон да му објасни зошто Исламабад се лути на таквите изјави. Опозицијата во Пакистан го критикуваше Зардари заради неговата псоета на Европа во услови кога државата се соочува со поплави во кои загинаа повеќе од 1.500 луѓе а повеќе од 3,5 милиони се погодени од поплавите.
XS
SM
MD
LG