Достапни линкови

logo-print

Поздравено присуството на Американците на поменот во Хирошима


Јапонците кои ги преживеале нападите во Хирошима и Нагасаки денеска ја поздравиле одлуката на одбележувањето на 65 годишнината од нападите да присуствуваат и американски преставници. На церемонијата во Нагасаки која ќе се одржи во петок ќе присуствува американскиот амбасадот во Јапонија, тој ќе положи венец, но нема да држи говор. Соедниетите држави никогаш не се извинија за атомските напади на Хирошима и Нагасаки. На одбележувањето на настанот ќе присуствуваат претседателите на Франција и на Велика Британија , кои беа сојузници на САД за време на Втората светска војна, а ќе присуствува и генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун.
XS
SM
MD
LG