Достапни линкови

logo-print

15 години од хрватската воена акција Луња


Денеска се навршуваат 15 години од почетокот на хрватската воена акција Луња која доведе до егзодус на повеќе од 200 илјади срби. Централната манифестација за одбележување на прогонот ќе се одржи денеска во Бања Лука, а парастос за загинатите ќе се одржи и во Белград. Утре во Хрватска е државен празник кој се слави како Ден на победата. Акцијата Луња во која учествуваа над 138 илјади хрватски војници имаше за цел ставање под контрола на деловите од Хрватска кои ги држеа припадници на српските специјални сили.
XS
SM
MD
LG