Достапни линкови

logo-print

Голем смог во Москва


Главниот град на Русија денеска осамна во облак од смог кој стигнал дури до московското метро. Граѓаните велат дека вакво нешто не памтеле уште од седумдестите години на минатиот век. Во Москва се забележани рекордно високи температури, а до крајот на неделaва, според прогнозите, таму би можело да има и 40 Целзиусови степени. Во меѓувреме, во Русија се шират пожарите, а претседателот Дмитри Медведев прогласи вонредна состојба во седум региони.
XS
SM
MD
LG