Достапни линкови

logo-print

Американски санкции за иранските фирми во Европа


Соединетите држави воведоа санкции против компании за кои постои сомневање дека иранската влада ги користи за избегнување на санкциите или за поддршка на нејзините нуклеарни активности. Официјален Вашингтон објави имиња на 21 фирма со кои американците веќе не смеат да склучуваат зделки. Тринаесет од фирмите кои се занимаваат со банкарство, осигурување, инвестирање и рударство се наоѓаат во Европа.
XS
SM
MD
LG