Достапни линкови

logo-print

Осуден на смрт поранешен функионер на партијата Баат


Еден суд во Ирак денеска осуди на смрт висок функционер на забранетата партија Баат. Мазбан Хади Хади беше член на Советот на Револуционерна команда за време на владеењето на Садам Хусеин. Тој беше уапсен по инвазијата предводена од САД во 2003 година, за сушење на мочуриштата за кои некои сметаат дека е локација на библиската Еденската градина. Мочуриштата се исушуваа за да се ослободат од шиитски бунтовници кои се криеја таму.
XS
SM
MD
LG