Достапни линкови

logo-print

САД прв пат ќе присуствуваат на годишнината од Хирошима


Соединетите држави оваа година за прв пат ќе присуствуваат на одбелжувањето на годишнината од нуклеарниот напад на Хирошима. Нападот се случи на 6 август 1945-та, при што загинале 140 илјади луѓе. На одбележувањето на 65 годишнината ќе присуствува американскиот амбасадор во Јапонија, Џон Рус. Од Стејд Департментот сметаат дека тоа е начин да се изрази почит на сите жртви за време на Втората Светска Војна. Соединетите држави никогаш не се извинија за атомските напади на Хирошима и Нагасаки.
XS
SM
MD
LG