Достапни линкови

logo-print

Советот за Безбедност ќе одржи седница за Косово


Советот за безбедност на ОН денеска ќе одржи седница посветена на ситуацијата на Косово на која шефот на УМНИК ќе поднесе редовен извештај за ситуацијата. Министерот за надворешни работи на Србија Вук Јеремиќ ќе ја престави позицијата на Србија по соопштувањето на Советодавното мислење на Меѓународниот суд за правда.
Шефот на косовската дипломатијата Скендер Хисени пак во Њујорк побара резолуцијата 1244 на Советот за безбедност, со која во 1999 година беше воведена привремена администрација на ОН, да се замени со друга. Косово бара нова резолуција за прашањето на неговиот статус, што ќе му овозможи да се присоедини кон меѓународната организација.
XS
SM
MD
LG