Достапни линкови

logo-print

Обама најави повлекување од Ирак


Американскиот претседател Барак Обама денеска изјави дека американските воени трупи до 31 август годинава ќе се повлечат од Ирак, а мисијата ќе заврши како што било ветено. Тој во обраќањето на конвенцитата на воени ветерани изјави дека како што било планирано така и ќе заврши мисијата во Ирак. Обама изјавил дека до крајот на месецот повеќе од 90 илјади луѓе кои се на служба во Ирак ќе се вратат дома. Но 50 илјади војници ќе останат во земјата да ги обучуваат ирачките безбедносни сили, за да можат да се спроведуваат антитерористички операции и да се обезбеди безбедност за тековните американски проекти во земјата.
XS
SM
MD
LG