Достапни линкови

logo-print

Превозниците одлучуваат за прекин на штрајкот во Грција


Грчките автопревозници денеска треба да одлучат дали да продолжат со еднонеделниот штрајк кој предизвика недостаток на гориво и незапамтени блокади на сообраќајот во земјата во ек на туристичката сезона. Ситуацијата се смири малку синоќа откако од Владата предложија да ја укинат одлуката за работните обврски ако возачите на камиони се откажат од штрајкот . Возачите на цистерни со гориво се против реформите со кои се предвидува да се зголеми цената и начинот на издавање на годишни дозволи за работа. Владата на Грција вчера ангажираше воени камиони и бродови за снабдување на граѓаните со гориво, војниците им одзимаа и цистерни на штрајкувачите и ги снабдуваа бензинските пумпи.
XS
SM
MD
LG