Достапни линкови

logo-print

Зголемен број на цивилни жртви во Ирак


Изминатиот месец во Ирак бројот на цивилни жртви се зголемил за речиси 50 проценти во споредба со минатата година. Лани во јули загинале 204 цивили, а годинава 396. Ирак се соочува со политича нестабилност откако и по неколку месеци од изборите, политичарите не можат да формираат Влада . Пред политичката нестабилност насилството во земјата опадна во споредба со 2006-та или 2007-та година. Но сега пак има чести бомбашки напади.
XS
SM
MD
LG