Достапни линкови

logo-print

Американските туристи се испитуваат за намерите против Иран


Tројцата американски туристите кои се притворени во Техеран една година, се испитуваат од страна на властите за нивните можни намери да и наштетат на иранската безбедност, изјавиле иранските власти. Од иранското Министерството за надворешни работи, соопштиле дека тројцата туристи во земјата влегле нелегално , и затоа се испитуват нивните намери . Тројцата Американци беа уапсени на 31 јули минатата година откако влегле во Иран од Ирак.Во петокот, американскиот претседател Барак Обама го повика Иран веднаш да ги ослободи туристите , велејќи дека тие никогаш не работеле за Владата на САД.

XS
SM
MD
LG