Достапни линкови

logo-print

Чавез испрати војници на границата со Колумбија


Претседателот на Венецуела Хуго Чавез наредил да се распоредат војници на границата со Колумбија. Распоредувањето на безбедносните сили Чавез го објаснува со тоа дека неговиот ривал претседателот на Колумбија Алваро Урибе, може да ја нападне Венецуела. Колумбиските официјални лица претходно изјавија дека Колумбија нема планови за напад на Венецуела. Чавез ги прекина дипломатските односи со Колумбија на 22 јули, откако владата на Урибе објави слики, мапи и видео матријали за колумбиски бунтовнички кампови во Венецуела. Чавез негираше дека има засолниште на било какви бунтовници.


XS
SM
MD
LG