Достапни линкови

logo-print

Оставка на Советникот за човекови права на рускиот претседател


Шефот на Советот за човекови права на рускиот Претседател Дмитриј Медведев, Ела Памфилова поднесе оставка на функцијата. Таа не сакаше да ги открие причините и изјави дека станува збор за лична одлука. Оставката доаѓа ден откако Претседателот Медведев го потпиша контроверзниот закон за аголемување на моќта на Федералната Безбедносна Служба – ФСБ, што за активистите за човекови права преставува враќање во советско време.
XS
SM
MD
LG