Достапни линкови

logo-print

Русија реагира на извештај на Стејт департментот


Руското Министерство за надворешни работи го критикуваше извештајот на американскиот Стејт департмент кој покажува сомнеж за руската согласност со меѓународните договори за биолошко, хемиско и атомско оружје. Во соопштението од Министерството се вели дека Русија е вброена во земјите што ги кршат договорите за неширење на оружјето за масовно унишување без никакви конкретни докази.
Во извештајот на Стејт департментот се наведува дека има нејаснотии во однос на придржувањето на Русија до конвенцијата против билошкото оружје.
XS
SM
MD
LG