Достапни линкови

logo-print

Косовскиот гувернер осомничен за нови дела


Канцеларијата на Специјалното обвинителство на Косово денеска го прошири обвинението против гувернерот на Централната банка на Косово Хашим Реџепи. Тој, покрај злоупотребата на службената позиција и примање мито, сега се товари и за издавање на дозволи за работа во врска со осигурителните компании во периодот од 2006. до 2008. година. Истражниот судија на Окружниот суд во Приштина на Реџепи му одредил притвор во траење од еден месец. Врховниот суд во среда ја одби жалбата на одлуката за притворот на Реџепи
XS
SM
MD
LG