Достапни линкови

logo-print

Пакистан бара да се разјаснат изјавите на Карзаи


Пакистан преку својата амбасада во Кабул ќе побара да се разјасни што значат изјавите на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи за тоа дека западните сили треба да бидат постороги кон засолништата на милитантите надвор од Авганистан. Од пакистанска страна изјавата на Карзаи ја опишуваат како нејасна и затоа бараат да им се објасни што значи тоа и зошто се упатени таквите забелешки.
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска ја стави под прашалник подготвеноста на западните сојузници да ги напаѓаат талибанските бази во Пакистан. Тој на прес конференција во Кабул изјави дека војната против тероризмот треба да се води против финансиските извори и камповите за тренинг на терористите што се наоѓаат надвор од Авганистан.
XS
SM
MD
LG