Достапни линкови

logo-print

Србија лобира во ОН во врска со Косово


Српскиот министер за надворешни работи Вук Јеремиќ денеска во Њујорк треба да се сретне со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун. На средбата ќе се разговара за Косово по изнесеното мислење на Меѓународниот суд на правдата за косовската независност. Тој ќе има и поголем број средби со постојаните амбасадори при Обединетите нации како подготовка на седницата на Советот за безбедност, посветена на Косово, а која е закажана за идната недела. Србија вчера поднесе резолуција до Генералното собрание во која се наведува дека едностраната сецесија не е прифатлив начин за решавање на територијалните прашања и се повикува на изнаоѓање решение за Косово по пат на дијалог.
XS
SM
MD
LG