Достапни линкови

logo-print

Продолжуваат протестите во Грција


Грчката полиција употребила солзавец против сопствениците на цистерни кои денеска протестираат во Атина поради синоќешната наредба на владата за мобилизација на граѓаните со цел да го оконча нивниот штрајк против мерките за штедење. Наредбата беше издадена неколку часа по пропаѓањето на преговорите меѓу владата и штрајкувачите. ,,Никој нема право да да ја парализира земјата,, изјави министерот за финансии Јоргос Папаконстантину. Мобилизацијата се воведува кога земјата е во воена состојба или е погодена со елементарна непогода.
XS
SM
MD
LG