Достапни линкови

logo-print

Грчката владата бара да се прекине штрајкот


Грчката Влада им нареди на сопствениците на товарни камиони и цистерни да го прекинат штрајкот и да се вратат на работа. Итната наредба за граѓанска мобилизација, која ја објави премиерот Јоргос Папандреу, беше издадена на третиот ден од штрајкот, поради кој голем број од бензинските пумпи останаа без бензин. Штрајкот е против владниот нацрт-закон за либерерализација на транспортниот сектор.
XS
SM
MD
LG