Достапни линкови

logo-print

Србија поднесе резолуција за Косово во ОН


Мисијата на Србија при ОН денеска пред Генералното Собрание поднесе Резолуција со којa сака да дојде до нови преговори за статусот на Покраината., соопштуваат од Министеството за надворешни работи на Србија. Имајќи предвид дека Меѓународниот суд за правда не го потврди правото на косовските Албанци на отцепување од Србија, во Резолуцијата се наведува дека едностраната независност е неприфатлив начин за решавање на територијалните прашања. Во Резолуцијата се бара со дијалог да се најде прифатливо решение за сите отворени прашања.
XS
SM
MD
LG