Достапни линкови

logo-print

Ганиќ пристигна во Сараево


Поранешниот босански лидер Ејуп Ганиќ пристигна во Сараево на еден ден откако судот во Лондон одби да го испорача на Србија. Србија го бара Ганиќ за воени злосторства. Медиумите известуваат дека неколку стотици луѓе чекале на аеродромот во Сараево за да му посакаат добредојде на Ганиќ. Ганиќ беше уапсен на 1 март откако тоа го побара Србија. Ганиќ е обвинет дека наредил напад на еден контингент на југословенската амрија кој се враќала во 1992-та од Сараево.
XS
SM
MD
LG