Достапни линкови

logo-print

Отфрлена молбата за ослободување на Момчило Краишник


Претседателот на Хашкиот трибунал Патрик Робинсон ја отфрли молбата на босанскиот Србин Момчило Краишник кој беше претседател на Парламентот на Република Српска да биде предвреме ослободен, откако одлежал половина од неговата пресуда од 20 години затвор. Робинсон смета дека нема да биде праведно доколку биде ослободен имајќи ја предвид тежината на извршените злосторства, за кои е осуден. Краишник е осуден на 20 години затвор поради депортирање, насилно префрлање и злосторства врз Бошњаци и Хрвати во периодот од април до декември 1992 година Прогласен е за виновен и поради учество во криминални дела со цел етничко чистење на територии, кои за време на војната биле под контрола на босанските Срби.
XS
SM
MD
LG