Достапни линкови

logo-print

Одбиено барањето за израчување на Ганиќ


Судот во Лондон денеска го одби барањето на Србија да го екстрадираат поранешниот член на Претседателството на БиХ Ејуп Ганиќ. Властите во Белград го сомничат за воено злосторство извршено во 1992 година при повлекувањето на една единица на ЈНА од Сараево. По одлуката на судот, предметот треба да биде проследен до британското министерство за внатрешни работи кое донесува одлука за екстрадиција. Одлуката потоа ја потврдува парламентот. Ганиќ беше уапсен во март на аеродромот Хитроу, а врз основа на потерница што ја издаде Србија.
XS
SM
MD
LG