Достапни линкови

logo-print

Сменет директорот на Бритиш Петролеум


Од Британската нафтена компанија Бритиш Петроелум соопштуваат дека извршниот директор на компанијата Тони Хејворд од први октомври ќе биде заменет со Американецот Роберт Дадли. Хејворд се најде на жестоки критики поради начинот на кој компанијата се справуваше со истекувањето на нафтата во Мексиканскиот залив, која предизвика еколошка катастрофа во тој дел на САД. Од БП соопштуваат дека Хејворд ќе добие место во управниот одбор на заедничката компанија во Русија ТНК-БП и ќе му се исплати годишна плата од 1, 6 милиони долари.
XS
SM
MD
LG