Достапни линкови

logo-print

Бликс денеска ќе даде исказ за војната во Ирак


Поранешниот шеф на Комисијата за контрола на оружјето на ОН Ханс Бликс денеска ќе даде свој исказ во рамките на британската истрага за меѓународната инвазија предводена од САД во Ирак во 2003-та. Поранешниот шведски дипломат тврди дека ги предупредил властите во Британија и во Соединетите држави дека не е сигурно дека Ирак крие оружје за масовно уништување. Владата на поранешниот британски премиер Тони Блер како главна причина зошто почна инвазијата на Ирак го неведуваше тоа дека режимот на Садам Хусеин располага со оружје за масовно уништување
XS
SM
MD
LG