Достапни линкови

logo-print

Извршниот директор на БП Хејворд се повлекува


Нафтената компанија Бритиш Петролеум денеска објави дека нејзиниот контроверзен извршен директор Тони Хејворд се повлекува. Во изјавата издадена во Лондон, БП соопшти дека Хејворд, во договор со Бордот на компанијата, оваа функција ќе ја напушти на 1 октомври. Тој ќе биде заменет од американецот Боб Дадли кој во моментов е задолжен за расчистување на нафтата која истече во Мексиканскиот залив.
XS
SM
MD
LG