Достапни линкови

logo-print

Српскиот парламент ја поддржа одлуката на Владата


Српскиот парламент ја поддржа одлуката на Владата да повика на разговори во Обединети Нации за статусот на Косово. По 12 часовна дебата во Собранието, пратениците ја изгласа подршката со 192 гласа „за “и 26 „против“.Вонредната седница се одржа по минатонеделната одлука на меѓународниот суд на правда со која се вели дека прогласувањето на независноста на Косово не ги прекршува меѓународните права.Србија вети дека ќе продолжи со својата борба на Генералното собрание во Обединетите Нации за да отвори разговори за статусот на Косово. До сега 69 земји го признаа Косово како независна држава.
XS
SM
MD
LG