Достапни линкови

logo-print

Авганистанските власти бараат истрага за смртта на цивилите


Портпаролот на авганистанскиот претседател Намид Карзаи денеска побара истрага за да се открие кој стои зад ракетниот напад при кој загинаа 45 цивили. Нападот се случил во петокот во областа Сангин во провинцијата Хелманд , кога ракета паднала врз една куќа во која имало оклу 45 луѓе. Портпаролот не коментирал што ако зад нападот стои НАТО, туку рекол дека прво ќе го почека извештајот на истрагата.
XS
SM
MD
LG