Достапни линкови

logo-print

Протести во Ош поради странските полицајци


Неколку стотини луѓе протестираат деенска во градот Ош во Киргистан поради плановите да се распоредат меѓународни полициски сили во земјата. Организацијата за европска безбеднсот и соработка минатата недела одлучи да распореди 50 ненаоружани полицајци кои треба да ги советуваат киргистанските власти и да помогнат за одржување на стабилизацијата на југот на Киргистан. Во минатомесечните немири на југот на земјата загинаа неколку стотини луѓе а 400 илјади беа приморани да се раселат или да побегнат од земјата.
XS
SM
MD
LG