Достапни линкови

logo-print

35 години затвор за шефот на тајниот затвор на Црвените Кмери


Поранешниот шеф на затворот на Црвените Кмери во Камбоџа каде се вршеа торутури и егзекуции денеска беше осуден на 35 години затвор од Трибуналот подржан од Обединетите Нации. Каинг Гуек Еав познат како Другарот Дач беше на чело на таен затворски центар за најголемите непријатели на државата. Над 16 илјади луѓе беа убиени во тој затвор.
XS
SM
MD
LG