Достапни линкови

logo-print

Опозицијата не присуствува на седницата за Деловникот


Собранието на Република Македонија ја почна седницата на која се расправа за измените и дополнувања на Деловникот за работа. На седницата не присуствуваат пратениците од опозицијата, кои вчера се изјаснија дека парламентарното мнозинство ги носи измените на Деловникот без консензус. Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ, , денеска од собраниската говорница ги повика пратениците од опозицијата да се вратат во Собранието и во интерес на граѓаните и добивањето на позитивен извештај од Брисел да го донесат Деловникот за работа со консензус. Деловникот за работа на Собранието се донесува со мнозинство гласови од вкупниот број гласови
XS
SM
MD
LG