Достапни линкови

logo-print

Осуда до Кина поради затварањето на ујгурскиот новинар


Групите за човекови права денеска ја осудија Кина за затварањето на ујгурскиот новинар кој на странските новинари им зборувал за она што се случуваше минатата година за време на немирите во Ксинџијанг. Во соопштението на „Новинари без граници“ се вели дека се крајно зачудено што новинарот Гејрет Нијаз е осуден на 15 години затвор поради загрозување на државната безбедност. Новинарот бил осуден за само еден ден без да му се овозможи фер судење велат групите за човекови права.
XS
SM
MD
LG