Достапни линкови

logo-print

Седница на српската влада за Косово


Српската Влада на денешната седница реши да му предложи на Парламентот усвојување документ со кој ќе биде остварено единство по прашањето за територијаленот интегритет на Србија. На седницата, на која учествуваше и шефот на државата Борис Тадиќ, е анализирана ситуацијата по изнесувањето на одлуката на Меѓународниот суд на правдата за Косово. Српскиот премиер Мирко Цветковиќ најави дека Белград ќе ја продолжи борбата за своите ставови во Обединетите нации. Тој оцени дека МСП не одговорил на суштинското прашање на Србија за легалноста на прогласената независност на Косово.
XS
SM
MD
LG