Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја се закани со физичка сила на новите санкции


Северна Кореја најави дека "физички ќе одговори" на мерките преземени од страна на САД против оваа комунистичка држава по тонењето на еден јужнокорејски воен брод за што беше обвинет Пјонгјанг. Вашингтон претходно најави и нови санкции против владеачката елита на Северна Кореја. САД и Јужна Кореја најавија и заеднички поморски вежби кои треба да започнат в недела. Според меѓународна истрага, Северна Кореја е одговорна за тонењето на јужно корејскиот воен брод во која загинаа 46 јужнокорејски војници. Северна Кореја негира каква било инволвираност.
XS
SM
MD
LG