Достапни линкови

logo-print

Венецуела ги прекина односите со Колумбија


Претседателот на Венецуела Уго Чавез ги прекина односите со соседната Колумбија откако таа земја изнесе податоци дека околу 1500 левичарски колумбиски герилци се криеле на територијата на Венецуела. ,,Немаме друг избор освен да ги прекинеме нашите односи со братската Колумбија,, изјави Чавез во директното телевизиско обраќање. Тој колумбиските наводи ги оцени како агресија, поттикната од Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG