Достапни линкови

logo-print

Клинтон бара поддршка за санкции против Северна Кореа


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска побара од азиските земји строго да ги спроведуваат санкциите против Северна Кореа. Во обраќањето на регионалниот форум на АСЕАН во Ханој таа додаде дека воинствените активности на комунистичкиот режим во Пјонгјанг претставуваат јасна закана за регионалната стабилност. Деновиве Клинтон најави дека Вашингтон ќе воведе нови санкции против Северна Кореа која пак, вети дека на тоа би можело соодветно да одговори.
XS
SM
MD
LG